Vespa Balkan Trip 2017 (1. díl) – Před cestou

S velkým odstupem vám konečně přinášíme první článek o naší letní vespařské cestě, kterou jsme nazvali Vespa Balkan Trip 2017.

S pořádným odstupem, a to nejen časovým. Jinak to nešlo. Jedním z důvodů bylo, že hned po návratu jsme měli spoustu práce, vlastně celý trip byl časově ohraničen pracovními termíny. Druhý důvod byl, že jsme toho během relativně krátké doby navštívili a viděli tolik, že jsme nebyli ani schopni o tom mluvit s přáteli, aniž by to působilo zmateně. Těch informací zkrátka bylo až moc. A pořád je. Jak tedy začít…
Pokusili jsme se sepsat v jednom článku celou cestu v kostce s tím, že se později budeme věnovat jednotlivým zajímavým místům a tématům. Nakonec i takto zkrácený článek byl neúnosně dlouhý, takže jsme od našeho záměru nakonec upustili a jedeme hezky popořadě.

Malé trauma z první velké cesty

Když jsme se v létě 2016 vrátili z 2500 kilometrů dlouhé cesty, která vedla přes Německo, Rakousko, Itálii a Slovinsko do Chorvatska a pak zpět přes Slovinsko a Rakousko do Prahy (celá cesta je popsána tady), cítili jsme únavu, ale hlavně nadšení. S odstupem času jsme ale zjistili, že se na podobnou cestu znovu vydat nechceme. Problém byl možná v tom, že celá cesta trvala jen 11 dní a až časem nám došlo, jak nás vyčerpala.

Jenže přišlo jaro a s ním i cestovatelské roupy, naše cestovatelská lýtka se zapalovala, až přišel nápad projet Balkán. A všechno začalo znova…

Štěstí přeje připraveným

První fáze každé nové cesty začíná na mapě (většinou Google, ale využíváme i jiné, k tomu se dostaneme). Nahodíte nějakou trasu a už to začne – „blízko je tohle a támhleto, taky se můžeme zastavit tady…“ … Stop! Už zase naskakují tisíce kilometrů a musí se škrtat. A nechce se.

Dobrá zpráva nakonec byla, že jsme na cestu urvali víc než tři týdny, takže jsme si mohli dovolit delší a zajímavější trasu. I tak jsme toho ale museli seškrtat spoustu. Nakonec jsme si jako pomyslný cíl – tedy nejvzdálenější místo na jihu, kde se otočíme zpátky na sever a Praze už se zase budeme jen přibližovat – vybrali jezero a stejnojmenné město Skadar (Shkodër) kousek za severní hranicí Albánie. Hrubý odhad délky trasy byl kolem 3500 kilometrů.

Původní plán trasy, nakonec se trochu změnil
Původní plán trasy, nakonec se trochu změnil – mimochodem tahle verze ještě nepočítala s Albánií

Rozvržení času

Od začátku jsme počítali s jistou časovou rezervou. Plán naší cesty tedy nebyl přesný, ale určitou představu jsme museli mít. Ve většině případů šlo o scénář typu – celý den na cestě, večer dojezd a příští ráno odjezd na další štaci. To znamená, že se celý den kocháte ze sedla Vespy, ale samotné cílové místo si moc neužijete. Proto jsme na některá důležitější místa vyčlenili dvě noci – konkrétně Budapešť, Bělehrad, Sarajevo a Dubrovník.

Dalším místem, kde jsme se chtěli zdržet delší dobu, bylo naše oblíbené městečko Rovinj. Tady jsme chtěli v klidu u moře strávit několik posledních dní a nocí a nabrat síly pro závěrečnou cestu přes slovinské a rakouské hory zpátky domů. Jak se ukázalo, plán nám s drobnými odchylkami vycházel.

Informace, aplikace, navigace, ubikace …

Moderní doba si žádá moderní přístup. Kromě toho, že se snažíme zjistit co nejvíc informací o zemích a místech, kam jedeme, o kultuře, lidech, zajímavostech, jídle, musíme taky vědět, jaké jsou možnosti ubytování, kde je třeba platit mýtné nebo dálniční známku, kde můžeme v případě potřeby stanovat ve volné přírodě, jestli do některé země budeme potřebovat pas nebo nám stačí občanka, na kolik kde vyjde benzín, ubytování, telefon, internet, rakija atd.

Užitečné mobilní aplikace, které jsme na cestě používali

 • POI Pocket – šikovná česká aplikace, do které si uložíte místa, která chcete navštívit (s klíčovými slovy). Aplikace vám ukáže, co je od vás jak daleko a spustí navigaci se souřadnicemi vašeho cíle. Funguje offline.
 • Camping Info – offline vyhledávač kempů. Můžete filtrovat, přečíst si informace o kempu, získat představu o cenách… a spustit navigaci…
 • Airbnb – ve větších městech jsme pro spánek jako vždy využívali Airbnb – předem jsme neplánovali, ale to se dočtete…
 • Couchsurfing – ubytování zdarma přes Couchsurfing jsme cestou nevyužili, ale co kdyby… lepší mít po ruce
 • WiFi Map – další praktická aplikace, hlavně když vyjedete mimo EU. Najde WiFi v okolí a protože už před vámi někdo uložil heslo, stačí jít blíž ke zdroji a připojit se. A pak si třeba objednat ubytování…
 • Převodník měn – hodí se pro cenové odhady, když musíte každé dva dny počítat v jiné měně (CZK, EUR, HUF, RSD, BAM, ALL)
 • Sygic – vážně výborná (slovenská) offline navigace – když jsme vyjížděli, měli jsme jen zkušební verzi na týden, ale byla tak skvělá, že už v Budapešti jsme si oba koupili plnou verzi; navíc měli zrovna velkou slevovou akci
 • HERE WeGo – další skvělá offline navigace – proč dvě? Po zkušenostech z minulé cesty pro jistotu, když se jedna zblázní, což se nám tenkrát stalo
 • Google Mapy – a pro jistotu radši i třetí. Taky s offline staženými mapami, aspoň mimo EU. Zajímavé bylo i porovnání navrhovaných cest, ale o tom později
 • BikerSeason – téměř k dokonalosti vychytaná motorkářská appka… k dokonalosti chybí autostart/stop a taky to, že na delších trasách s více pauzami občas trasu neuložila, což bylo velmi mrzuté. Jinak vážně pecka. Naštěstí nás celou dobu tiše sledoval náš velký bratr Google 🙂

Tohle byly hlavní aplikace, které jsme skutečně často využívali (až na ten Couchsurfing). Mimo nich máme na cestování v telefonu stálice jako (české) Jízdní řády, mezinárodní alternativu Moovit,  pro větší města skvělý Citymapper (ve kterém bohužel zatím chybí Praha), WC vyhledávač ToiletFinder, Uber,  a další. Před návštěvou velkého města nebo konkrétní země přidáváme ještě dočasné aplikace lokálního významu, jako třeba mapa metra, offline slovník/překladač apod. Občas si necháme poradit „co, kde, jak“ od aplikací typu Yelp, Tripadvisor nebo Foursquare. Pro komunikaci samozřejmě také WhatsApp a Viber.

Oba frčíme na Androidu, uživatelé iPhone nebo Windows si jistě najdou odpovídající verze nebo alternativní aplikace pro svoji platformu.

Ta strašná spousta krámů

… ze kterých většinu nikdy nebudete potřebovat, ale co kdyby… a pak jste vždycky rádi, že je máte 🙂 A chybí něco, co určitě musíte připsat příští rok.

Poznámky na lednici
Poznámky na lednici

Oblečení do vedra, zimy i deště, stan, karimatky, pytle a obaly, opravná sada na gumy, cestovní kompresor, držáky, nabíječky, powerbanky (i solární), USB kabely, celta, zápisník, komunikátory, fotoaparáty, kamery, dron, baterky, karty … … … a hlavně stříbrná páska, která umí opravit skoro všechno. Ukázala se jako nezbytná dřív, než jsme dojeli do Budapešti.

Žádná velká krása, ale do uší už tolik nefouká…

Pomohli nám s cestou

Polepy vesp dodalo Fugu.cz

 

Technicky nám s cestou hodně pomohli FotoŠkoda a Fujifilm

 

Krásná trička od Sítodílna.cz

 

… a Vespy nám připravil Beppe Roggeri z NRG Competition

Ráno vyrážíme

Chtěli jsme jet kolem 20. července, jenže pořád ještě tohle a ještě tamto…

21. července večer jsme umyli a polepili Vespy, dál už nebylo co ladit, všechno bylo hotovo. Jen se rozhodnout, sbalit a jet. Rozhodnout proto, že jsme chtěli vyrazit brzy ráno, jenže mi na poslední chvíli ještě přišla zakázka na focení dvacátého prvního večer (tak už to u mne bývá). Na focení jsem přišel po desáté, klienti si potřebovali dát pár skleniček (já před cestou jen symbolicky), domů jsem se vrátil ve čtyři ráno….

(pokračování příště)

1 komentář u „Vespa Balkan Trip 2017 (1. díl) – Před cestou

 1. Pingback:Expedice Horilka 2018 - náš příští cíl - Vespa Evropou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *