Ukrajinská dopravní policie – nenechte se oškubat

Korupce a mafiánské způsoby dopravní policie na Ukrajině – to bylo jedno z témat, které jsme řešili před naší cestou na Ukrajinu. Pročítali jsme fóra a hledali informace, jenže znáte to, jak se sejde víc chlapů pohromadě, i běžné příběhy se začnou měnit v heroické eposy a každou informaci musíte brát s hodně velkou rezervou. Další problém byl, že všechny informace byly staré několik let (v průměru pět až sedm), nic současného.

DAI Spot – silniční kontrola

Dozvídali jsme se, že dopravní policisté na Ukrajině čekají na zahraniční řidiče na každém kilometru, vymýšlejí si různé triky a falešné přestupky, psychologicky zastrašují a nakonec z vás vymámí úplatek. I tady se informace lišily, někdo mluvil o stovkách eur nebo dolarů, jiný radil vzít s sebou malé bankovky, že prý stačí jeden dolar, pět euro atd.

Ptali jsme se i našich ukrajinských přátel. Bohužel ani to nám nepomohlo, takovým historkám se smáli a říkali, že to už je všechno jinak, že policie byla kompletně vyměněna a dnes už si nikdo neřekne o úplatek. Došlo nám, že oni nejsou ve své zemi cizinci a jejich zkušenosti se tedy značně liší.

A že pravda je někde mezi….

Tohle jsou naše vlastní zkušenosti z léta 2018. Hned na začátku můžeme prozradit, že jsme nezaplatili ani kopějku, ale mohlo to být pěkně drahé.

Zachrání vás informace

Dnes už můžeme říct, že z cestování po Ukrajině nemusíte mít žádný strach, pokud se na cestu připravíte.

Ani v roce 2018 není pravda, že ukrajinská dopravní policie (má zkratku DAI – ДАІ) není zkorumpovaná nebo mezi sebou aspoň nemá zkorumpované lidi – nechceme házet všechny do jednoho pytle.

Zároveň ale není pravda, že na vás čekají na každém rohu. Když už vás ale dostanou a začnou to zkoušet, uspějí pouze u neinformovaných. Jakmile pochopí, že se vyznáte, nechají vás odjet.

Před cestou jsme si udělali výcuc z různých informací a pořádně se připravili.

Uložte si důležitá telefonní čísla

 • Generální konzulát Lvov – +380/676732811 (nouzová linka)
 • NABU – Nacionalne Antikorupcijne Biuro Ukrainy (НАБУ – Національне антикорупційне бюро України) – 0-800-503-200
  Národní protikorupční úřad Ukrajiny 

Věřte, že tato čísla nebudete potřebovat, ale uložte si je a kdyby šlo do tuhého, dejte najevo, že je pro vás běžnou záležitostí si na tato čísla zavolat, když máte na cestě nějaký problém s podivným policistou. Naučte se bez chyb a koktání vyslovit zkratku NABU i celý název Nacionalne Antikorupcijne Biuro Ukrainy, dáte tím najevo, že jste si jisti v kramflecích a jen tak někdo vás nedoběhne. My jsme si číslo NABU uložili do telefonu i s logem, aby bylo i pořádně vidět, kdyby na to došlo. Nedošlo, ale byla to pojistka.

Dodržujte pravidla silničního provozu

Na Ukrajině nikdo nedodržuje předepsanou rychlost ani nerespektuje plnou, případně dvojitou čáru. Vy to dělejte. Místních si nikdo nevšimne, vy si zbytečně zaděláte na nepříjemnosti. Pravidla jsou vesměs stejná jako u nás.

Policisté ale využívají triky jako u nás před dvaceti lety – čekají s dalekohledem za stopkou nebo na místě, které by si spíš zasloužilo přehlednější značení, než aby vás tu nachytali na švestkách.

Omezení rychlosti na Ukrajině

 • v obci – 60 km/h
 • mimo obec – 90 km/h
 • dálnice (dálnice na Ukrajině???) – 130 km/h

U obcí pozor – ukrajinské vesnice jsou často dlouhé několik kilometrů a snadno propadnete dojmu, že už jste mimo obec, jenže po kilometru ničeho stojí ještě jeden nebo dva domy a až za posledním z nich je značka konec obce. Někdy bývá v protisměru a stane se, že je před ní strom. To jsou místa, kde vás můžou nachytat, pozor na to.

Nicméně za nepovolenou rychlost se považuje překročení o 20 km/h, ne o 10 jako u nás. Takže i kdybyste jeli 79 km/h v obci místo 60, pořád se vejdete do limitu. Ale pro jistotu to nedrážděte.

Alkohol – jako u nás je limit 0,00 ‰. Měla by fungovat tolerance 0,02 ‰ kvůli účinkům některých léků nebo ústní vody s alkoholem, ale nespoléhejte na to.

Buďte suverénní, nejste na Ukrajině poprvé

My jsme poprvé byli, ale je to celkem zásadní taktika. Znovu opakujeme, že oni těží z vaší neznalosti a z toho, že se poděláte, až vás vystraší různými nesmysly. Od začátku se snažte tvářit nenuceně a tak, že jejich silniční kontroly jsou pro vás běžné. Často hlavně na západě rozumí i mluví česky, ale neuškodí naučit se pár slov, můžou být  ukrajinsky nebo i rusky, my jsme střídali mix všech jazyků (CZ/UA/RU).

Když vám budou v rámci zastrašování tvrdit nějaký nesmysl, usmějte se a řekněte Ja ne peršij raz v Ukraini nebo Ja ne vperše tut. Znamená to Nejsem poprvé na Ukrajině (nebo tady). I když máte v pase jen jedno razítko, oni nevědí, to vy jste ve výhodě…

Ohledně jazyka někdo volí taktiku Nerozumím vám ani slovo, nám přišlo naopak užitečnější dát najevo, že jsme znalí místních poměrů.

Pořiďte si kameru

I kdybyste během silniční kontroly natáčeli policistu přímo do obličeje, máte na to právo. Měli jsme oba kamery na helmách a pokaždé se snažili nás od nich dostat. Buď jsme měli helmy na hlavách, nebo je drželi v ruce. Ale vždycky zkusili něco ve smyslu Odložte si helmu na motorku a pojďte se mnou. My jsme pokaždé dělali, že to nechápeme a ležérně česky odpověděli To je dobrý… Můžete to zkusit i ukrajinsky: Ce dobre.

Opět je jedno, jestli natáčíte nebo ne, oni to nevědí, ale nikdy se nevzdalujte od kamery, může je usvědčit a oni si to moc dobře uvědomují. Už při první kontrole jsme pochopili, že kamera je jeden z hlavních záchranných prvků.

Pořiďte si kameru, i kdyby byla nekvalitní nebo jen maketa. V inzerátech jsou jich desítky za pár stovek. Zachrání vám zadek. Hlavně, když cestujete sám/sama – viz níže.

Neoddělujte se od sebe a nikam nechoďte

Podobně jako kamera je pro vás důležitý svědek nebo ještě lépe svědci. Když vás bude víc, bude se policie snažit vás rozdělit. Nemá na to právo, držte se zásadně při sobě. Můžete to svést na to, že ten druhý vůbec nemluví ukrajinsky nebo rusky a že vás potřebuje. nebo to nesvádějte na nic a prostě nikam nechoďte.

Když jste sami, nevzdalujte se od vozidla. Je to vaše právo. Nemusíte ani vystoupit z vozu nebo sesednout z motorky. Ja počekam tut.

Jakmile se necháte zlomit a půjdete s nimi (nebo se necháte odvézt) na stanici, máte problém. Budou vás zastrašovat a vyhrožovat, že si tam posedíte třeba tři dny, než rozhodne soud atd… Můžete se naučit větu Ja nikudy ne pidu (z toboju/z vami)Nikam (s vámi) nepůjdu. Znovu – je to vaše právo, nic nemůžou.

Nebojte se přesily

Hned při první kontrole byli asi tři, když nás stavěli. Za minutku zastavilo další auto a za chvíli jich kolem nás běhalo šest nebo osm. Přiznáváme, je to silný psychologický nátlak, nenechte se tím rozhodit. Navenek jsme zachovali chladnou hlavu, ale uvnitř to vřelo.

Nic nemusíte platit

Tohle je zásadní informace. Máte právo zaplatit pokutu do 30 dnů* v bance nebo na hranici při opuštění Ukrajiny. Policista nemá právo vás donutit platit na místě. V žádném případě. Pamatujte si to. Pokuty jsou ukrajinsky štrafy (německy die Strafe = trest). Můžete se naučit větu Ja tut ne budu platyty štrafu, budu platyty (do tridcati dnei*) v banke abo na kordone. Kordon je hranice, tut je tady, abo je nebo. Zbytku rozumíte.

*) Lhůta 30 dnů je často zmiňovaná, na stránkách UAMK se uvádí 15 dnů a jeden z ukrajinských policistů mluvil o 10 dnech. Až budeme mít potvrzenu správnou informaci, upřesníme to. Důležité ale je, že na místě opravdu nic platit nemusíte.

Přitom se ale odvolávejte pouze na své právo neplatit na místě, v žádném případě neříkejte, že nemáte peníze, jen kartu. Jsou známy případy, kdy policisté odvezli vyplašeného řidiče k bankomatu, vzali mu kartu, řekli si o PIN a sami si vybrali peníze (úplatek). Zkrátka platit nemusíte a hotovo.

Žádejte protokol v češtině

Když jsme řekli, ať nám dají protokol v českém jazyce, jeden z ukrajinských policistů se zeptal: Potřebujete tlumočníka? Odpověděli jsme: My ne, to vy ho potřebujete, my máme právo na protokol v českém jazyce, váš jazyk dokonale neznáme. Vypište nám protokol, dejte nám překlad do češtiny, my tam napíšeme, s čím souhlasíme a nesouhlasíme a pak, pokud bude třeba zaplatit pokutu, do 30 dnů ji zaplatíme v bance nebo na hranici.

Hrajte o čas

Když už s nimi nikam nepůjdete, neodložíte kameru, řeknete, že nebudete nic platit a že chcete protokol a podobně a stejně to budou zkoušet, hrajte o čas. Nikam nespěchejte. Třeba si sedněte na mez a rozbalte si svačinu, ale trvejte na svém. Když to nevzdáte vy, vzdají to oni.

Žádejte důkazy

Když vás policista obviní z nějakého prohřešku, žádejte důkazy. Oni je musí mít, vy ne. Chtějte video nebo nezávislé svědky – další policista není podle zákona nezávislý svědek. Jste opět ve výhodě. Např. číslo rychlosti na radaru nic neznamená. Pokud k němu nemají video, kde jste zároveň vy a vaše aktuální rychlost, nic nezmůžou.

Ukrajina má hřivny, ne eura ani dolary

V okamžiku, kdy vám policista řekne, že váš přestupek je za tolik a tolik eur nebo dolarů, máte jasno, že z vás chce vytáhnout úplatek do vlastní kapsy. Ukrajinská měna je hřivna a policista nesmí žádat pokutu v žádné jiné měně. V tu chvíli můžete začít improvizovat a přejít do protiútoku – vaš nomer, buď láska (vaše služební číslo, prosím) – a začít lovit telefonní číslo na NABU.

Mějte představu o výši pokut

I když na místě nic platit nemusíte, je dobré mít aspoň hrubou představu o výši ukrajinských pokut za dopravní přestupky. Jedna hřivna je aktuálně asi 80 haléřů. Přehled ukrajinských pokut najdete například tady. Několik příkladů rozmezí pokut najdete v češtině i na stránce UAMK.

Znejte svoje i jejich práva

Zafixujte si vše, co jste si tu doteď přečetli a buďte suverénní (nejste přece na Ukrajině poprvé:)

Klidně se můžete naučit větu Ja znaju svoji prava i ukrajinski zakony – je lehká a bude se vám hodit, my jsme ji použili a očividně fungovala.

Naučte se jejich triky

Všechny samozřejmě neznáme, ale jeden z nich je ten zmíněný radar. Zastaví vás a ukážou číslo. Je ale vaše? Žádejte důkaz.

Ty pil! Nepil. Ty pil! Naposledy včera jedno pivo… Jen skleničku kvasu k obědu… Chyba – jen jim nahráváte, nepřiznávat ani týden staré pivo.
Při dýchání pozor! Říká se, že dřív nepozorovaně vyměnili vaši trubičku za pěkně zelenou. A my sami jsme potkali Poláka, který přiznal jedno pivo včera a podrobně nám popsal, jak přišel o 100 eur. Policista mu ukázal digitální alkohol tester, hodnota ukazovala čistou nulu. Při dýchání ho nedal z ruky a držel ho prý v podivně svislé poloze. Když ho ukázal znovu, bylo na něm 0,5 promile alkoholu. Jak to dělají, nevíme, jen víme, že dělají. Asi to číslo vytáhnou z nějaké paměti. Následně mu řekli, že takový přestupek je za 1500 eur a po hodině dušení byl rád, že ho pustili za ten malý stoeurový úplateček.

Odzbrojte je

Někdo je při kontaktu s policií arogantní nebo přinasraný, my to vždycky hráli na vlídnost. Když se nás hned na začátku policista přísným tónem zeptal, kam jedeme, otočili jsme to proti němu. Zrovna pršelo a my na něj celí zmoklí sesypali Jedeme tam a tam, je to ještě daleko? A myslíte, že je lepší jet tudy nebo….? I jeho úlohou je pomáhat a chránit a my mu naší žádostí o pomoc trochu vzali vítr z plachet. Od té chvíle nedokázal být přísný, byl už jen formální, ale bylo jasné, že máme vyhráno.

Podobně, když nás dusila ta první kontrola s velikou přesilou, říkali jsme, že jim nic nedáme a tohle a tamto, ale všechno vlídně. Když pochopili, že svá práva skutečně známe a že z nás nic nekápne, jeden z nich se přepnul do role hostitele a řekl ostatním – Chlapi, oni jsou dnes u nás jako hosté, tak budeme dobří a oni už to nikdy neudělají… zkrátka hodný policajt. Pak si s námi pokecal o Česku, jak tu bylo krásně, když u nás pracoval a když nám přál šťastnou cestu, třásl si s námi rukou. A vlastně nám dal hodně nenápadně ještě jednu důležitou radu…

Kontrolujte si doklady

Málem jsme na to zapomněli. Když po vás chtějí doklady, berte jeden po druhém a třeba každý z nich ukažte na kameru a můžete to i komentovatřidičák, techničák, zelená karta, pas … A až vám je budou vracet, opět si zkontrolujte, jestli vám vrací všechno. Jinak se vám může lehce stát, že odjíždíte s vítězoslavným úsměvem, ale za chvíli vás zastaví další kontrola a vy nemáte třeba techničák nebo zelenou kartu a v tu chvíli už máte skutečný problém. Je to prý další z triků, který na vás občas zkusí a přesně tohle nám na závěr nenápadně poradil ten policista. Vzal dokumenty znovu do ruky, jeden po druhém přebíral a polohlasně říkal V klidu si zkontrolujte, jestli máte všechno…. a my pochopili.

DAI spot

Co je DAI spot

Policejní hlídky se pohybují jako u nás v autech, ale na některých místech Ukrajiny jsou takzvané DAI spoty. Jsou to strážní budky DAI (dopravní policie). Tuto informaci nemáme ověřenou, ale četli jsme, že na DAI spotu musíte zastavit automaticky, pokud vám policista nedá pokyn, že můžete pokračovat. Sami jsme ale viděli, že všechna auta před DAI spotem výrazně zpomalila a když nepřišel pokyn k zastavení, rozjela se dál. Na jednom spotu blízko Jasini jsme zpomalili a policista nás zastavil. Okolo druhého v Zátoce u Oděsy jsme si jich všimli pozdě, projeli bez zpomalení a zdálo se, že za námi něco zařvali. Ale už jsme byli daleko a oni ani neměli jak nás honit.


Po Ukrajině jsme za tři týdny najeli asi 1800 kilometrů a zastavili nás jen dvakrát v Zakarpatské oblasti. Nedá se tedy říct, že na nás čekali na každém rohu. Ale díky tomu, že jsme byli informovaní a nepodlehli jejich pokusům, jsme ušetřili dost peněz. Dokonce nás ta hra začala bavit a skoro jsme se těšili, až nás někde zastaví znovu. Nezastavili. Ne, nejsme žádní hrdinové a uvnitř jsme byli pěkně rozklepaní, důležité bylo nedat to najevo.

Až tam budete, možná vás taky zastaví. Ale teď už víte, že není čeho se bát, hlavně klid 🙂 Určitě se nenechte odradit, byla by to škoda, Ukrajina je krásná země.


Už jsme tu psali, že Prosím se řekne Buď láska. Vážně. Ukrajinština je milý jazyk. Děkuji se řekne Ďakuju a Děkujeme je Ďakujemo. Ano je Tak.

Tak ďakujemo za přečtení a sdílení 🙂 Do pobačenija …

5 komentářů u „Ukrajinská dopravní policie – nenechte se oškubat

 1. Pingback:Expedice Horilka 2018 - Na vespách Ukrajinou i jinou krajinou (I.) - Vespa Evropou

 2. Pingback:Ukrajinské hranice, mlhou a mýty zahalené - Vespa Evropou

 3. Včera nám volal pán, že ho v Zakarpatské oblasti načapali na stopce, která byla umístěná na levé straně vozovky. Taky jsme pár podobně umístěných značek potkali, dávejte si pozor.

 4. S těma DIA budkama je to jak píšeš . je to další místo kde vás můžou zkusit obrat. a nemají rádi když se snažíte projet jakoby nic .
  my tu zkušenost měly , zastavil nás . Á Čéši .. cigarety , pivo jest ? chvilku to zkoušel. když zjistil z nás nic nevylomí nechal nás stát asi dvacet minut a pak nás vyhodil ať vypadneme .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *