Quad Lock vs. SP Connect – recenze držáků na mobil

Nazývat tento článek recenzí je možná trochu troufalé, berte to zkrátka jaké krátké info o dvou konkurenčních systémech uchycení mobilního telefonu na vespě, jiné motorce nebo bůhvíkde, které my dva používáme.

V motorkářských i vespařských diskuzních fórech se to řeší skoro denně a my se vůbec nedivíme, máme to všechno za sebou. Scénář je, snad jako v každém oboru, úplně stejný.
Nechci za blbý držák telefonu dávat tisícovku, třináct nebo patnáct set. Je přece tolik jiných možností za padesát nebo stopadesát korun. A Aliexpress, Wish nebo Ebay? Tam je toho milion a ještě poštovné zdarma….

Vyzkoušeli jsme. Třikrát. A došli k nepřekvapivému závěru, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Nebo, jak s oblibou říkají právě motorkáři, když chceš opičku, musíš mít i na banány.

Všechny ty laciné pokusy z Číny dopadly tak, že po pár tisících nebo i stovkách kilometrů se držáky vydrncaly a začaly rozpadat nebo chovat na vespě jinak nepříčetně. Třeba mobil vibroval tak, že na něm nebylo nic vidět. A nakonec se držák stejně rozpadl. A když jsme byli někde hodně daleko a mobil na zrcátku byl vážně potřeba, nezbylo nám, než ho sichrovat gumičkami nebo gafou.

První to nevydržela Lída a koupila si Quad Lock. Já jsem ještě odolával a dal Číně další a poslední šanci. Poslední levný držák se doslova rozpadl ještě dřív, než jsme odjeli na Ukrajinu. Ani nevím proč, ale nekoupil jsem automaticky to samé (tedy Quad Lock), ale po přečtení mnoha recenzí jsem se přiklonil ke konkurenčnímu systému SP Connect.

Protože ani jeden nemáme telefon, na který by jedna nebo druhá firma dělala pouzdro (iPhone, Samsung a nové modely Huawei), museli jsme koupit tzv. univerzální verzi. To znamená, že si na zadní stranu telefonu nalepíte druhou část držáku, který se pak připevní k té první, uchycené na zrcátku vespy.

Poznámka ještě k tomu zrcátku – klasická motorka a některé jiné typy skútrů mají odhalenou trubku řídítek, to umožňuje větší variabilitu při výběru vhodného držáku telefonu nebo navigace. Vespa má tyto trubky kompletně schované pod kapotáží, proto není jiná možnost, než držák uchytit za zrcátko.

Lída nechtěla mít napevno polepený telefon, tak si k němu koupila plastové pouzdro s hladkou zadní stěnou. Na tu přilepila Quad Lock samolepku, v sezóně jezdí s ní, na zimu obal sundá a má čistý telefon.

Já mám telefon se skleněnou zadní stěnou a žádné pouzdro nepoužívám. 3M samolepku SP Connect jsem tedy přilepil na odmaštěnou zadní část. Nijak mi to nepřekáží, dokonce si to užívám jako „grip“ pro opření ukazováčku, když mám telefon v ruce. Rozdíl v kapse nevnímám.


Jaké jsou rozdíly?

Quad Lock

Výhodou – alespoň pro psychiku – je, že má pojistku. Bez vycvaknutí telefon nevyndáte. To je ale zároveň jeho hlavní nevýhoda, k manipulaci často potřebujete obě ruce. Jako nevýhoda se může jevit i výrazný design, vyvedený v modré barvě. Na vašem zrcátku je tak modrou barvou viditelně napsáno „tady je imbusem přidělaná tisícovka“. Ano, stačí imbus a za minutku je držák dole.

Jinak drží spolehlivě, není co dodat.

SP Connect

Pojistku nemá. Prostě otočíte telefonem o 90 stupňů a je přiděláno. O 90 zpátky a je odděláno. Díky tomu ho ale lehce sundáte jednou rukou. Drží spolehlivě a je mnohem méně nápadný, než modrý Quad Lock.
I SP Connect se totiž dá sundat imbusem, ale neupoutává zdaleka tolik pozornosti.


Oba systémy jsou velice univerzální a můžete si dokupovat další a další díly, které umožňují nepřeberné kombinace. Ať už to, kam všude přiděláte svůj telefon, nebo co všechno si dáte na zrcátko (nebo jinam).

Jiné možnosti uchycení mobilu?

Jistě, třetím velkým hráčem do pranice je modulární systém Ram Mounts. I ten toho nabízí spoustu, ale my máme jen dvě vespy….


Závěr?

Máme na vespě každý jiný držák a nezávidíme si, není asi žádné versus. Oba fungují skvěle a těm pokusům z Číny už se jen smějeme. Jedna nevýhoda tu ale je. Když si jeden z nás půjčí vespu toho druhého, musí si nechat telefon v kapse. Systémy nejsou vzájemně kompatibilní. Pochopitelně….

EDIT: Po delších debatách se shodujeme, že se systémem SP Connect se lépe manipuluje a přijde nám i o něco bezpečnější (je to názor majitelky Quad Locku).

Cena

Cenu jsme zhruba přiblížili na začátku. Záleží, co konkrétně chcete, ale dejme tomu mezi třinácti až patnácti sty. Nezdá se to málo, ale až vyhodíte tady sto, tady dvěstě atd. za držák z Aliexpressu, který vydrží sotva pár měsíců, přijde vám to jako velmi rozumná investice. Do banánů pro vaši opičku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *