Expedice Horilka 2018 – náš příští cíl

Chtěli jsme to do poslední chvíle tajit a průběžně vás informovat až během cesty, ale neudržíme to.
Cestu na Ukrajinu plánujeme víc než půl roku a už za pár týdnů budeme na cestě.

Je to tak. Ty dálky na vespách nás dostaly a jen je nám líto, že je léto tak krátké a kolem je tolik míst, na která by se dalo zajet. Ježdění na vespách má svoje kouzlo i výhody. My dobře víme, že bychom se ráno mohli sbalit, odjet na letiště a večeřet v Kyjevě nebo Oděse. Jenže právě díky těm pomalým vespám můžeme navštívit nebo aspoň projet i desítky vesniček, které bychom z letadla většinou ani nezaznamenali.

Proč Expedice Horilka?

Tvar naší skutečné mapy (tady ji můžete vidět) při troše fantazie připomíná samopal. A uznejte sami, že Expedice Kalašnikov zní pěkně blbě. Ale když svoji fantazii trošku zakulatíte, může vám naše trasa připadat i jako láhev, jejíž dno jde od Oděsy do Kyjeva a hrdlo ústí v Praze. Dobře, je to možná poněkud nepřesné, ale fantazie nezná žádné meze.

No a kdo to neví, tak horilka (psáno gorilka) je ukrajinský alkohol (hořilka, kořalka, pálenka), vlastně ukrajinský název pro vodku. Takže tak.

Kudy pojedeme

Z Prahy tentokrát nechceme jet po dálnici, ale severnější cestou (asi jako vlak) přes Orlické hory na Moravu, z Valašska směrem na Žilinu a dál Slovenskem podle Tater. Z Košic to vezmeme na Užhorod a v Zakarpatské oblasti budeme několik dní kličkovat od vesnice k vesnici. Samozřejmě navštívíme Koločavu, přejedeme Karpaty, od Černivců se vydáme na několik hodin do Rumunska, odtud do moldavského Kišiněva a pak zpátky na Ukrajinu, tentokrát do Oděsy. Nějakou chvíli si budeme užívat koupání v Černém moři a pak se rozjedeme nejnudnějším úsekem naší cesty – na sever do Kyjeva, kde si dopřejeme ještě větší pauzu. Rádi bychom navštívili i Černobyl, když už budeme tak blízko, ale to je zatím ve hvězdách. Pak se stočíme zpátky na západ a přes Volyň dojedeme do Haliče, trochu se ještě zdržíme ve Lvově a s Ukrajinou se zase rozloučíme. Poslední důležitou zastávkou bude polský Krakov a po něm se začneme stáčet na Jeseníky a zpátky ku Praze.

Takové jsou naše plány. Ve hvězdách pochopitelně není jen návštěva Černobylu, ale každý kilometr naší cesty. Všechno může být jinak.

A proč jedeme zase sami? Protože budeme měsíc na cestách, ujedeme pravděpodobně ještě víc kilometrů, než loni na Balkáně, a věřte nám, že i ve dvou je to někdy na zabití (hlavně když nemáte dost kafe a cukru). Představte si to ve větší skupině. Zkrátka si to chceme užít, ten trik s kávou a cukrem jsme naštěstí odhalili už minulý rok…

Držte nám palce, my už skoro balíme, zdá se, že jsme tentokrát skvěle připraveni. Jen Lída si ještě musí udělat mezinárodní řidičák a trochu zopáknout cyrilici 🙂

Těšíme se. Fakt moc. Na přírodu, kulturu, lidi, jazyk, jídlo, …. a horilku. Protože horilka sdružuje národy 🙂

 

1 komentář u „Expedice Horilka 2018 – náš příští cíl

  1. Pingback:Vespa Balkan Trip 2017 (7. díl) - Rovinj -> Alpy -> Praha - Vespa Evropou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *